Używane odkurzacze – jaki wybrać? Gdzie znaleźć oferty sprzedaży?

Używane odkurzacze – jaki wybrać? Gdzie znaleźć oferty sprzedaży?

Planujesz zakup odkurzacza? Koszt nowego modelu wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli nie chcesz wydawać tak dużych pieniędzy, rozważ zakup używanego odkurzacza.

Wybór jest równie szeroki, a model używany wcale nie musi działać gorzej niż nowy odkurzacz. Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów? Gdzie szukać ofert? 

Który odkurzacz wybrać?

Modeli i rodzajów odkurzaczy na rynku jest naprawdę dużo. Na początek zastanów się zatem, jaki konkretnie jest Ci potrzebny. Określenie oczekiwań względem sprzętu pomoże Ci dokonać szybkiej selekcji ofert, a więc zaoszczędzić czas. 

Dobry odkurzacz to taki, dzięki któremu szybko posprzątasz pokój czy mieszkanie – jedno przeciągnięcie szczotką usunie cały kurz i brud. Żeby to było możliwe, odkurzacz musi mieć dużą moc. Składają się na nią dwa parametry. Pierwszy z nich to moc silnika, która zgodnie z przepisami Unii Europejskiej wprowadzonymi w 2017 r. może wynosić maksymalnie 900 W. W starszych modelach silniki miały zwykle większą moc, nawet ponad 2000 W. Dyrektywa unijna została wprowadzona w trosce o ochronę środowiska. Warto jednak zauważyć, że odkurzacze o większej mocy z pewnością podwyższają rachunek za prąd, ale niekoniecznie są skuteczniejsze w walce z kurzem od modeli energooszczędnych. Jest tak dlatego, że za to, czy odkurzacz dobrze się sprawdza, odpowiada drugi parametr, czyli siła zasysania powietrza (inaczej moc ssania czy siła uciągu – bywa ona bowiem różnie nazywana przez producentów). Zazwyczaj moc ssania mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset watów. Za dobry model do celów domowych uważany jest taki, który ma siłę uciągu około 300 W.

Pomocny w określeniu, jak skuteczny będzie odkurzacz, jest parametr zwany klasą energetyczną – wypadkowa zużycia energii oraz efektywności przy czyszczeniu twardych powierzchni (podłóg) oraz dywanów. Klasę energetyczną oznacza się literami od A+++ (zapisywane też jako AAAA) do D. Najlepsze odkurzacze to te, które mają klasę energetyczną A+++.

W czasie zakupów należy zwrócić uwagę także na rodzaje filtrów, jakie są zamontowane w odkurzaczu. Każde urządzenie ma filtry wlotowe – chroniące silnik i inne części przed zanieczyszczeniami w trakcie zasysania powietrza – a także filtry wylotowe, dzięki którym zassane zanieczyszczenia zostają zatrzymane wewnątrz odkurzacza. W większości modeli stosowanych jest kilka warstw filtrów. W zwykłych odkurzaczach najczęściej montowane są filtry tekstylne i papierowe, z kolei odkurzacze wodne mają filtry piankowe lub gąbkowe. W urządzeniach wyższej klasy można spotkać także filtry HEPA. Na odkurzacz wyposażony w taki filtr warto zdecydować się szczególnie wówczas, gdy wśród domowników są alergicy. 

Zastanówmy się też, czy zależy nam na modelu bezworkowym czy takim z workiem do odkurzacza. W odkurzaczach bezworkowych zanieczyszczenia trafiają bezpośrednio do pojemnika. Po jego napełnieniu, należy je usunąć i najlepiej – każdorazowo umyć i zdezynfekować. Takie modele pozwalają zaoszczędzić pieniądze, gdyż nie musimy regularnie kupować worków, by odkurzacz działał. Ponadto generujemy także mniej śmieci. 

Wiele osób preferuje jednak odkurzacze workowe. Są prostsze w obsłudze – po napełnieniu worka wystarczy go wyrzucić w całości i założyć nowy

Inne kwestie, jakie warto wziąć pod uwagę w czasie wyboru odkurzacza to poziom dźwięku. Odkurzacz cichy jest szczególnie istotny dla rodziców malutkich dzieci, które na przykład mogą reagować płaczem na hałas urządzenia. Również część kotów i psów może bać się odkurzaczy. Wysoki poziom dźwięku odkurzacza jest też po prostu nieprzyjemny i na dłuższą metę szkodliwy dla zdrowia. 

Zwróćmy także uwagę na rodzaje końcówek – szczotek i ssawek. Odpowiednia szczotka jest kolejną bardzo istotną kwestią dla właścicieli futrzanych zwierzaków. Bez takiej, która skutecznie zbiera sierść zwierząt z dywanów, trudno będzie utrzymać w domu czystość. 

Zastanówmy się też, czy zależy nam na tym, by odkurzacz był mały i poręczny, czy może być większy i cięższy. Odkurzacz ręczny czy odkurzacz stojący, tradycyjny czy wodny itp.  

Te wszystkie cechy warto wziąć pod uwagę także przy zakupie odkurzacza używanego. Osoby oferujące sprzedaż odkurzacza nie zawsze wciąż mają pudełko z wyszczególnionymi parametrami – jednak wystarczy podać nazwę modelu, by znaleźć wszystkie niezbędne informacje w sieci, na przykład na stronie producenta. 

Nie kupujmy też kota w worku. W czasie odbioru urządzenia nie wahajmy się poprosić o zaprezentowanie, jak działa. 

Używane odkurzacze – gdzie szukać ogłoszeń?

Mnóstwo ofert używanych odkurzaczy znajdziemy w internecie – w bardzo różnych miejscach, na przykład w mediach społecznościowych, na forach, a także na stronach do wystawiania ogłoszeń. Warto zwrócić szczególną uwagę na to ostatnie źródło – profesjonalny portal z ogłoszeniami daje bowiem dostęp do wielu ofert skupionych w jednym miejscu. Najlepsze tego typu witryny gwarantują także bezpieczeństwo – możemy kontaktować się z ogłoszeniodawcami poprzez formularz, nie ma konieczności podawania swoich danych osobowych czy numeru telefonu. 

Godnym polecenia portalem jest abc.pl – popularna platforma, na której za darmo publikowane są oferty lokalne. Ogłoszenia sprzedam odkurzacze na abc.pl znajdziemy w kategorii Dom i ogród. Należy wybrać podkategorię Sprzęt AGD, a następnie Odkurzacze. Najnowsze oferty umieszczane są na szczycie strony. Na abc.pl widzimy oferty zarówno modeli nowych, jak i używanych. Niektórzy ogłoszeniodawcy są gotowi na udzielenie rabatów – wówczas w ofercie widnieje informacja, że cena urządzenia jest do negocjacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *