Tybet czyli tzw. Wenecja wschodu.

Tybet czyli tzw. Wenecja wschodu.

Podróżując do Chin nie możemy przejść obojętnie obok Tybetu. Jest to fantastyczne miejsce z historią oraz nigdzie nie spotykaną przyrodą. To azjatyckie państwo, którego stolica nazywana jest Wenecją wschodu. Jest wpisane na listę UNESCO.

Rozpoczynając zwiedzanie Tybetu trzeba rozpocząć od Lhasy. Jego atrakcją jest Pałac Potala, był on do niedawna bo do 1959 roku zimowa rezydencja władców Tybetu. Jest to najwyżej położony pałac na świecie. Został on okrzyknięty największym architektonicznym cudem na świecie, dlatego znajduje się na liście Unesco. Innym ciekawym miejscem, które warto zwiedzić jest siedziba letnia Dalajlamów Norbulingka. Jest to piękny i bardzo duży kompleks ogrodowo-pałacowy, który zachwyca stylem chińskiego klasycznego ogrodu. Następnym miejscem wartym odwiedzenia jest Świątynią Jokhang. Jest to centrum duchowe Tybetu oraz najbardziej święte miejsce buddystów tybetańskich.

Wszyscy pielgrzymi przybywający tutaj zgodnie z tradycją muszą okrążyć jego mury aż trzykrotnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Niedaleko tego miejsca możemy się zaopatrzyć w liczne pamiątkowe zakupy. W stolicy nie można przejść obojętnie i ominąć Klasztoru Sera.

Można tam spotkać mnichów w tradycyjnych strojach dla tamtejszego regionu.

Jest tez piękne jezioro Yamdrok, które jest święte, leżące między górami, które są obecne wszędzie. ośnieżone szczyty które się tam znajdują tworzą przepiękny krajobraz. Yangtze to dawna stolica, która do dziś zachwyca bardzo charakterystycznym klimatem tybetańskim. Shigatze jest słynnym klasztorem Tashilumpo jego bardzo duza powierzchnia robi ponad przeciętne wrazenie. Polecam bardzo serdecznie te miejsca jak juz sie znajdziesz w Chinach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *