O czym warto pamiętać zanim rozpoczniemy szkolenie swojego psa?
Przed rozpoczęciem szkolenia psów zawsze należy najpierw zrozumieć, w jaki sposób psy przetwarzają sytuację i otrzymują instrukcje. To, że pies powtórzył coś godnego pochwały, nie musi oznaczać, że w przyszłości przypomni sobie to działanie lub że stanie się częścią jego zachowania.
Aby właściwie wyszkolić psa, należy odpowiednio go zmotywować, ustalić wyraźny związek między zachowaniem a nagrodą, a następnie wykorzystać ten system do ciągłego doskonalenia jego rozwoju.
Koncentracja uwagi
Bez treningu pies będzie miał czas skupienia uwagi od jednej do dwóch minut. Aby jak najlepiej to wykorzystać zacznij od zapewnienia, że przestrzeń, w której będziesz przeprowadzać trening jest wolna od wszelkich zakłóceń.
Czynności, odgłosy, ruchy i zapachy mogą zakłócać koncentrację, tak że pies nie może zachować pamięci umiejętności na przyszłość. Gdy najbliższe otoczenie będzie czyste, Twój zwierzak będzie gotowy do skupienia się.

Oceń ogólny stan swojego zwierzaka
Weź pod uwagę poziom energii psa. Czy jest dobrze odżywiony? Czy istnieją jakieś biologiczne problemy, które mogłyby skomplikować lub niepotrzebnie wydłużyć proces szkolenia? W jakim nastroju jest pies? Jeśli jest to stan pobudliwości lub pobudzenia, przed rozpoczęciem treningu może być konieczne zaangażowanie się w czynność, która łagodzi jego usposobienie. Aby uniknąć opóźnień i zakłóceń, najlepiej prowadzić trening, gdy pies jest spokojny i zrelaksowany.
Uważaj na własne usposobienie
Jako trener przed rozpoczęciem musisz być w odpowiednim nastroju. Nie zaleca się robienia tego pod presją lub stresem. Najlepiej organizować to, gdy jesteś świeży i pełen energii. Jeśli właśnie wróciłeś do domu po wyczerpującym dniu w pracy, najpierw poświęć trochę czasu na odpoczynek lub przełóż szkolenie na bardziej odpowiedni czas. Jako ludzie przechodzimy przez różne nastroje. Pies potrafi wyczuć, kiedy jesteśmy źli lub sfrustrowani. Jeśli w trakcie treningu poczujesz zmęczenie lub rozczarowanie, po prostu zrób sobie przerwę i wznów sesję później.