Jak zwiedzać góry by być bezpiecznym?

Jak zwiedzać góry by być bezpiecznym?

Bezpieczne zwiedzanie gór to podstawa abyśmy mogli w ogóle udać się na taką wyprawę. Chociaż aktualnie niezdobytych szczytów górskich w Polsce już nie ma to i tak nasze rodzime góry nie należą do najbezpieczniejszych, dlatego też musimy odpowiednio się przygotować kiedy chcemy je eksplorować. Co ciekawe w wielu sytuacjach przyczyną nieszczęść są właśnie nowoczesne technologie, które mają za zadanie ułatwić życie, jak i pomagać w różnego rodzaju czynnościach. Niejednokrotnie jednak zawodzą one podczas górskich wypraw, dlatego też tak ważne jest abyśmy nigdy nie wyłączyli myślenia.

Jak bezpiecznie przygotować się na wycieczki górskie?

Mówiąc o bezpieczeństwie mówiły przede wszystkim o swego rodzaju pokorze i zdawaniu sobie sprawy, że wyruszamy w miejsce gdzie panuje i dominuje natura. Tutaj nie możemy nikomu nic udowadniać, gdyż liczy się odrobina przygody z zachowaniem należytej ostrożności. Dobrym rozwiązaniem jest umiejętność odczytywania zachowywania się przyrody, gdyż to ona będzie nam mówiła o tym co nas czeka w najbliższym momencie. Kiedy postanowimy jednak wyruszyć na wyprawę w góry pamiętajmy, aby odpowiednio wyposażyć apteczkę, gdyż może być sytuacja, że to nie tylko my będziemy potrzebować pomocy, a także natrafimy na innych piechurów w potrzebie.


Przemieszczając się w górskich lasach bardzo łatwo pomylić trasę dlatego też starajmy się zapamiętywać charakterystyczne punkty, aby w razie potrzeby móc bez problemu zawrócić z powrotem do punktu wyjścia lub też pokierować odpowiednio ratowników, aby dotarli do nas na czas. Dobrą alternatywą jest ściągnięcie aplikacji „ratunek”, która wskazuje nasze położenie przemocy GPS i informuje służby ratunkowe na temat naszej pozycji. Należy jednak raz jeszcze podkreślić, że jest to rozwiązanie alternatywnie, gdyż w momencie zagrożenia istnieje szansa, że nasz telefon po prostu się rozładuje, a w ten sposób nie możemy liczyć na jego pomoc. Pamiętajmy, że pogoda w górach jest kapryśna i to właśnie do niej powinniśmy się dostosowywać. Nigdy nie róbmy czegoś na przekór, czyli stwierdzamy, że mamy tylko kilka dni, aby skorzystać z wyprawy w góry więc na siłę udajemy się w nie mimo, że pogoda jest temu przeciwna. Może się okazać, że nadmierny upał bardzo szybko spowoduje skończenie się naszych zasobów wody co w górach jest niebezpieczne lub też nagle spadnie śnieg, a my nie jesteśmy do niego w ogóle przystosowanie. Co więcej przy sprawdzaniu pogody nie wystarczy nam tylko aplikacja na telefon czy też wiadomości pogodowe.

W przypadku gór należy korzystać z profesjonalnego sprzętu i specjalistycznych źródeł. Pamiętajmy, żeby wyprawy górskie były bezpieczne tak abyśmy mogli zawsze z nich wrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *