Kobiety w ciąży, zwłaszcza w jej ostatnich tygodniach, często zastanawiają się, czy w czasie jej trwania mogą się poddać zabiegom dentystycznym. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ leczenie stomatologiczne w takich przypadkach jest zależne od wielu czynników. Zasadniczo jeśli jest ono konieczne ze względu na stan zdrowia (ryzyko ostrego zapalenia, uporczywy i nieprzemijający ból), nawet będąc w ciąży można korzystać z pomocy dentysty. Jak wygląda wtedy cały proces leczenia? Czego unikać, a na co zwrócić uwagę?
Dozwolone zabiegi w ciąży
Konieczność stomatologicznego leczenia u kobiet w ciąży pociąga za sobą nieco większe ryzyko niż w innych przypadkach. Uważać trzeba bowiem nie tylko na samą pacjentkę, ale również na jej dziecko. O ile zabiegi takie jak:
– leczenie próchnicy,
– wyrywanie zębów,
– konsultacje ortodontyczne,
– zatruwanie zębów
są bezpieczne i nie wymagają specjalnych zabezpieczeń, o tyle leczenie kanałowe czy nawet wykonywanie zdjęć RTG powinno być w miarę możliwości odłożone na później. W szczególności kobiety w I trymestrze powinny unikać niepotrzebnych zabiegów dentystycznych; najlepszym okresem do ich przeprowadzenia jest natomiast II trymestr.
Znieczulenie i gaz rozweselający
Dentyści stosują różne metody, aby zaoszczędzić swoim pacjentom bólu podczas borowania. Najbardziej popularną jest klasyczne znieczulenie miejscowe oraz gaz rozweselający (podtlenek azotu). Ten drugi w ciąży powinien być ograniczany, natomiast w przypadku znieczulenia miejscowego należy wyeliminować preparaty obkurczające naczynia krwionośne.
Leki przeciwbólowe
W przypadku bólu zęba i odsuwaniu zabiegu na późniejszy czas, lekarz stomatolog może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych. Co to zasady powinny być to farmaceutyki na bazie paracetamolu. To bezpieczny środek, który można przyjmować w czasie ciąży bez obaw o zdrowie dziecka i który dobrze radzi sobie z małym i średnim bólem. Poza tym można stosować również leki z ibuprofenem, naproksenem i ketoprofenem, ale wyłącznie w I i II trymestrze. Przyjmowanie antybiotyków na stany zapalne należy z kolei zawsze konsultować z dentystą.
Leczenie kanałowe
Ze względu na specyfikę takiego leczenia (kilka zabiegów, ciągłe znieczulenia, konieczność wykonywania zdjęć rtg) najlepszym rozwiązaniem jest odłożenie go na okres po ciąży. Jednak w przypadkach, gdy leczenie jest niezbędne do poprawy komfortu kobiety lub pojawia się ryzyko pogorszenia ogólnego zdrowia, zabiegu nie powinno się odwlekać. Warto jednak wybrać wtedy gabinet dentystyczny, gdzie stosuje się nowoczesną aparaturę jak elektroniczny endometr. Pozwala on na uniknięcie robienia zdjęć rtg, a tym samym na nienarażanie kobiety w ciąży na promieniowanie. Więcej informacji na temat leczenia stomatologicznego kobiet w ciąży można znaleźć na stronie www.Fabdent.pl