Jak dobrać odpowiedni olej do swojego samochodu?


Istnieje wiele możliwości wyboru odpowiedniego oleju do silnika Twojego samochodu. Nasze wskazówki pomogą Ci dobrać najlepszy olej silnikowy. Oto najbardziej istotne rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze oleju silnikowego.

Producent i seria samochodów

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego oleju silnikowego jest uwzględnienie marki i modelu pojazdu. Ciągle opracowywane są nowe wysokowydajne silniki samochodowe, w związku z czym powstają nowsze formuły olejów, które mają za zadanie nadążać za tymi ulepszeniami.

Środowisko jazdy

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w gorącym lub zimnym klimacie, czy zazwyczaj korzystasz z utwardzonych lub nieutwardzonych dróg, powinieneś pomyśleć o warunkach, z którymi normalnie się stykasz podczas jazdy. Różne warunki mogą w różny sposób obciążać Twój pojazd, na przykład wymagając częstych zmian oleju silnikowego. Warunki, w których mieszkasz i jeździsz, są ważne przy podejmowaniu decyzji, jaki rodzaj oleju silnikowego jest dla Ciebie odpowiedni. 

Rodzaje olejów silnikowych

Znając markę i model pojazdu, możesz wybrać rodzaj oleju silnikowego: olej mineralny lub syntetyczny. Olej bazowy stanowi 80%-90% składu oleju silnikowego, co sprawia, że ​​wybór rodzaju oleju jest ważną decyzją. Każdy rodzaj oleju ma swoje wady i zalety, więc wiedza o tym, jaki rodzaj oleju pasuje do Twojego samochodu i Twojego stylu jazdy ma kluczowe znaczenie. W większości przypadków Valvoline olej będzie świetnym wyborem ze względu na jego liczne właściwości.

Klasa lepkości

Porównując produkty olejów silnikowych, możesz zauważyć mylące kody z cyframi i literami na opakowaniu. Wskazują one klasę lepkości, będącą miarą odporności oleju na przepływ. Jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas wyszukiwania odpowiedniego oleju silnikowego.

Istnieją dwie liczby określające lepkość oleju. Pierwsza cyfra kończy się literą „W”. Ten pomiar jest związany z przepływem oleju, gdy jest zimny, na przykład podczas rozruchu silnika. Druga liczba jest określona przez przepływ oleju w normalnych temperaturach roboczych.

Oleje o niskiej lepkości łatwiej przepływają, chroniąc części silnika w niższych temperaturach. Gęste oleje o wysokiej lepkości zazwyczaj lepiej utrzymują wytrzymałość powłoki, aby chronić silniki w wyższych temperaturach. Odpowiednią lepkość dla swojego pojazdu znajdziesz na korku oleju lub w instrukcji obsługi.

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z firmą Najlepsze oleje.