Ekologia stała się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Wiele osób segreguje śmieci, rezygnuje z używania plastikowych słomek. Coraz więcej osób zastępuje także wodę butelkowaną wodą filtrowaną. Daje to wiele korzyści – nie tylko dla środowiska naturalnego.
Ile lat rozkłada się plastik? W zależności od tego czy jest to torebka foliowa, opona czy butelka PET czas ten może być różny. Zazwyczaj jest to jednak od kilkuset do nawet… 1000 lat! Dzięki niewielkiej zmianie naszych przyzwyczajeń i nawyków możemy sprawić, że w lepszym stanie zachowamy planetę dla naszych dzieci i wnuków.
Jak długo rozkłada się plastik i czym można go zastąpić?
To, jak długo rozkładają się śmieci zależy od tworzywa, z którego są wykonane. Ogryzek od jabłka rozkłada się średnio od 2 do 5 tygodni, papier do 6 miesięcy, zaś plastikowa butelka PET rozkłada się nawet do 1000 lat.
Niestety, okazuje się, że aż około 1/3 wszystkich odpadów plastikowych trafia na wysypiska śmieci, a kolejne 1/3… do mórz i oceanów. Stąd, by prowadzić jak najbardziej ekologiczny tryb życia, warto żyć zgodnie z zasadą 4 R. Skrót 4 R pochodzi od czterech angielskich słów – refuse, czyli zrezygnuj z niskiej jakości produktów, przede wszystkim jednorazowych, reduce – zredukuj ilość generowanych odpadów, reuse – używaj ponownie i recycle – odzyskuj.
By zmniejszyć ilość odpadów możemy korzystać z łatwo dostępnych i wygodnych w użytkowaniu rozwiązań. W przypadku np. plastikowych butelek nie jest to trudne. Czym zastąpić wodę butelkowaną? Sposobów jest wiele! To m.in. dzbanki filtrujące wodę, filtry przepływowe i – gdy wychodzimy na zewnątrz – butelki filtrujące! Na dodatek dzięki rezygnacji z kupowania wody butelkowanej możemy sporo zaoszczędzić.
Ekologia na co dzień! Odkryj rozwiązania przyjazne środowisku!
Z uwagi na to, że plastikowa butelka rozkłada się średnio przed kilkaset lat – w trosce o środowisko naturalnym krokiem wydaje się zastąpienie jej wodą z kranu. Mimo że woda kranowa w Polsce nadaje się do bezpośredniego spożycia wiele osób nie pije jej bez wcześniejszego przegotowania. Woda przegotowana nie wszystkim jednak smakuje, potrzeba też sporo czasu do jej przygotowania – zwłaszcza wystygnięcia. Idealnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji filtr do wody. Różne rodzaje filtrów do wody znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.
Dzbanki filtrujące są dziś bardzo powszechne. Możemy je znaleźć w wielu domach i dobrać do swoich potrzeb pod względem pojemności i kolorystyki. Filtry przepływowe pozwalają nam z kolei na dostęp do wody filtrowanej prosto z kranu. To niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy pijemy dużo wody a także gdy jest ona twarda – wówczas chronimy przed kamieniem również domowe sprzęty AGD. Butelki filtrujące świetnie sprawdzają się zaś poza domem – nie tylko na wyjazdach czy podczas spacerów, ale także w pracy, szkole, na uczelni czy siłowni. Dzięki nim nie musimy kupować wody – wystarczy, że napełnimy butelkę wodą z kranu w dowolnym miejscu!