Górskie wyprawy dla każdego – od czego zacząć przygotowania?

Górskie wyprawy dla każdego – od czego zacząć przygotowania?

Wycieczka w góry to nie tylko nie lada wyzwanie pod kątem fizycznym dla naszego ciała, ale także nie lada przyjemność do spędzania aktywnie czasu wolnego. Musimy jednak pamiętać, że za nic w świecie nie możemy jej porównywać do zwykłego spaceru po mieście. Tutaj dobór odpowiedniego sprzętu, trasy, warunków pogodowych, czy też naszych zdolności fizycznych jest kluczowy do tego czy uda nam się wróci z takiej wyprawy. Co więcej pamiętajmy, że góry są bardzo wysokie i rozległe i nie skupiają się tylko na dwóch najpopularniejszych szlakach górskich w Polsce czyli Morskim Oku i Kasprowym Wierchu. To jednak od czego zaczniemy naszą przygodę z wycieczkami górskimi zależy w głównej mierze od naszych zdolności fizycznych., gdyż musimy dotrzeć na szczyt danego wzniesienia, a także z powrotem wrócić i to wszystko nim zapadnie zmrok

Jak przygotować się na wyprawę w góry?

Wszystko należy zacząć od odpowiedniego wytypowania szlaku poprzez skorzystanie z różnego rodzaju możliwości. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z papierowych map turystycznych najnowszego wydania, które zawsze będą mogły nam służyć pomocą. Dobrym pomysłem jest to, aby takie mapy były laminowane dzięki czemu w przypadku różnego rodzaju opadów deszczowych nie ulegną one zniszczeniu. Oczywiście jak najbardziej możemy się także wspierać różnego typu aplikacjami jednakże pamiętajmy, że w sytuacjach kryzysowych telefon może się rozładować i już nie pomoże nam. Ustalając trasę powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to jaki jest średni czas przejścia kontra rzeczywisty, czyli ile teoretycznie możemy przejść dalej, a ile w praktyce przychodzą ludzie na niej, to jakie są warunki pogodowe, a także jaką mamy porę roku, gdyż będzie miała ona znaczny wpływ na długość dnia, a gdy zrobi się ciemno w górach może zrobić się także bardzo niebezpiecznie.

Co więcej w kwestii ubioru istnieje kilka żelaznych zasad, które się nie zmieniają bez względu na to czy mamy zimę czy lato. Mowa tutaj między innymi o odpowiednim obuwiu, gdyż musi być górskie porządne innej lepiej za kostkę tak by nie została ona skręcona. Ponadto muszą być także właściwe wysokie skarpety po to by nie obrysować sobie stóp. Co więcej warto mieć odpowiedni plecak dobrze dopasowany do naszego ciała, czyli z klamrami na klatce piersiowej i w pasie tak by ramiączka nam zbytnio nie ciążyły.

Nie zapominajmy także o właściwej ilości wody jak i apteczce, w której powinny być bandaże i coś do dezynfekcji. No i nie zapominajmy również o pewnym prowiancie, gdyż nawet jeśli planujemy krótką trasę to z różnych losowych przyczyn może się ona znacznie wydłużyć. Tak jak już wspomniano wyprawa w góry to duże ryzyko dlatego powinniśmy oznaczyć nasze rzeczy, jak i nas samych informacją do kogo powinny dzwonić służby ratunkowe w momencie gdy stanie nam się krzywda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *