Golden hours, czyli tzw. złote godziny, to określenie dobrze znane wszystkim fotografom (choć pewnie nie tylko). Odnosi się do pory dnia, podczas której światło jest najbardziej sprzyjające robieniu zdjęć – miękkie, złote, klimatyczne. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten „złoty” czas i jak go wykorzystać.
Czym są złote godziny i dlaczego uznaje się je za najlepsze do robienia zdjęć?
Podczas sesji plenerowych światło słoneczne odgrywa ogromną rolę – może albo sprawić, że fotografie będą piękne, świetnie oświetlone i nasycone, a z drugiej strony – może prześwietlić zdjęcia, spowodować, że będą „płaskie”, bez wyrazu.
Weźmy na przykład zdjęcia robione latem na plaży. Fotografia wykonana w środku dnia, w pełnym słońcu będzie wyglądała, jak każde inne zdjęcie z wakacji – niebieskie niebo, woda, piasek, plażowicze i nic poza tym. Ale już ta sama sceneria, np. tuż przed zachodem słońca, może wyglądać bajecznie i malowniczo. Wszystko za sprawą ciepłego, złotego światła. Golden hours to czas w ciągu dnia, gdy słońce znajduje się niżej nad horyzontem niż w środku dnia – godziny w okolicach wschodu i zachodu słońca.
Gdy słońce jest nisko, światło staje się rozproszone i miękkie. Zmniejsza się ilość tzw. światła bezpośredniego, a zwiększa się ilość światła dopełniającego. Po południu lub rankiem rozproszone promienie słoneczne sprawiają, że chłodne tony niebieskie czy fioletowe „wycofują się” z pierwszego planu, a na prowadzenie wychodzą odcienie żółte, czerwone czy pomarańczowe.
Warto zwrócić też uwagę na cienie rzucana przez osoby czy przedmioty – są one mniej intensywne i dłuższe niż te, które obserwujemy w pełnym słońcu.
Golden hours i magic hours – czy jest jakaś różnica między tymi pojęciami?
W Polsce określenia golden hours i magic hours stosuje się wymiennie i uznaje za synonimy. Jednak w języku angielskim dostrzega się pewne różnice. Mianem złotych godzin określa się czas, kiedy słońce wisi nad horyzontem, czyli tuż po wschodzie i przed zachodem. Magiczne godziny natomiast to te chwile, podczas których słońca jeszcze nie ma (rano) lub już nie widać go na niebie (wieczorem).
Jak wykorzystać golden hours?
W okolicach wschodów i zachodów słońca światło zmienia się dynamicznie i intensywnie, dlatego, jeśli planujesz sesję zdjęciową w tym czasie, miej w odruchu kontrolowanie światłomierza. Wyposaż się także w odpowiedni filtr, dzięki któremu zmniejszony zostanie duży kontrast pojawiający się np. na linii horyzontu. Najlepiej, aby był to odwrócony model połówkowy. Nie zapomnij także o ustawieniu balansu bielu na światło dzienne. Dzięki temu uchwycisz piękne, intensywne barwy charakterystyczne dla złotych godzin.
Skoro czytasz ten wpis, prawdopodobnie interesujesz się fotografią. 🙂 Zapraszamy Cię więc na stronę flash-it.pl/, na której znajdziesz ciekawostki i porady dla miłośników fotografii, grafiki, podróży czy nowoczesnych technologii.