Golden hours – najlepsze godziny do robienia zdjęć

Golden hours – najlepsze godziny do robienia zdjęć

Golden hours, czyli tzw. złote godziny, to określenie dobrze znane wszystkim fotografom (choć pewnie nie tylko). Odnosi się do pory dnia, podczas której światło jest najbardziej sprzyjające robieniu zdjęć – miękkie, złote, klimatyczne. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten „złoty” czas i jak go wykorzystać.

Czym są złote godziny i dlaczego uznaje się je za najlepsze do robienia zdjęć?

Czym są złote godziny i dlaczego uznaje się je za najlepsze do robienia zdjęć?

Podczas sesji plenerowych światło słoneczne odgrywa ogromną rolę – może albo sprawić, że fotografie będą piękne, świetnie oświetlone i nasycone, a z drugiej strony – może prześwietlić zdjęcia, spowodować, że będą „płaskie”, bez wyrazu.

Weźmy na przykład zdjęcia robione latem na plaży. Fotografia wykonana w środku dnia, w pełnym słońcu będzie wyglądała, jak każde inne zdjęcie z wakacji – niebieskie niebo, woda, piasek, plażowicze i nic poza tym. Ale już ta sama sceneria, np. tuż przed zachodem słońca, może wyglądać bajecznie i malowniczo. Wszystko za sprawą ciepłego, złotego światła. Golden hours to czas w ciągu dnia, gdy słońce znajduje się niżej nad horyzontem niż w środku dnia – godziny w okolicach wschodu i zachodu słońca.

Gdy słońce jest nisko, światło staje się rozproszone i miękkie. Zmniejsza się ilość tzw. światła bezpośredniego, a zwiększa się ilość światła dopełniającego. Po południu lub rankiem rozproszone promienie słoneczne sprawiają, że chłodne tony niebieskie czy fioletowe „wycofują się” z pierwszego planu, a na prowadzenie wychodzą odcienie żółte, czerwone czy pomarańczowe.

Warto zwrócić też uwagę na cienie rzucana przez osoby czy przedmioty – są one mniej intensywne i dłuższe niż te, które obserwujemy w pełnym słońcu.

Golden hours i magic hours – czy jest jakaś różnica między tymi pojęciami?

W Polsce określenia golden hours i magic hours stosuje się wymiennie i uznaje za synonimy. Jednak w języku angielskim dostrzega się pewne różnice. Mianem złotych godzin określa się czas, kiedy słońce wisi nad horyzontem, czyli tuż po wschodzie i przed zachodem. Magiczne godziny natomiast to te chwile, podczas których słońca jeszcze nie ma (rano) lub już nie widać go na niebie (wieczorem).

Jak wykorzystać golden hours?

Jak wykorzystać golden hours?

W okolicach wschodów i zachodów słońca światło zmienia się dynamicznie i intensywnie, dlatego, jeśli planujesz sesję zdjęciową w tym czasie, miej w odruchu kontrolowanie światłomierza. Wyposaż się także w odpowiedni filtr, dzięki któremu zmniejszony zostanie duży kontrast pojawiający się np. na linii horyzontu. Najlepiej, aby był to odwrócony model połówkowy. Nie zapomnij także o ustawieniu balansu bielu na światło dzienne. Dzięki temu uchwycisz piękne, intensywne barwy charakterystyczne dla złotych godzin.

Skoro czytasz ten wpis, prawdopodobnie interesujesz się fotografią. 🙂 Zapraszamy Cię więc na stronę flash-it.pl/, na której znajdziesz ciekawostki i porady dla miłośników fotografii, grafiki, podróży czy nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *