Dlaczego warto nosić maseczkę?

Dlaczego warto nosić maseczkę?

Wiele osób wciąż jest sceptycznie nastawionych do skuteczności maseczek ochronnych w obecnie panującej pandemii koronawirusa. Pomimo jasnych zaleceń specjalistów, wciąż mamy wątpliwości czy aby na pewno jest to konieczne i przynosi zamierzone efekty. W dzisiejszym artykule odpowiemy na kilka istotnych pytań, które zadawane są przez dziesiątki osób każdego dnia.

Kto powinien nosić maseczkę?

W maseczkę powinny być zaopatrzone przede wszystkim osoby mające szerszy kontakt z innymi ludźmi. Mowa tutaj szczególnie o osobach pracujących w biurach i urzędach. Nosząc maseczkę chronimy innych ale również i siebie. Specjaliści twierdzą, że nawet zwykłe maski chirurgiczne znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania na infekcję. W obecnej sytuacji tak naprawdę nie mamy wyboru, ponieważ noszenie maseczek jest obowiązkowe pod groźbą wysokiego mandatu.

Dlaczego noszenie maseczki jest tak bardzo istotne?

COVID-19 to wirus, który przenoszony jest drogą kropelkową. Oznacza to, że jest on przenoszony podczas kaszlu bądź kichania a nawet zwykłej rozmowy. Jeśli osoba zainfekowana koronawirusem ma założoną maskę, wówczas ryzyko rozpowszechnienia się wirusa jest znikome. Wirusem możemy zakazić się również poprzez kontakt niezdezynfekowanych rąk z ustami bądź nosem. Maseczka ochronna zmniejsza szansę na odruchowe dotknięcie nosa bądź ust skażoną ręką.

Jak długo można nosić jedną maseczkę?

Maseczki jednorazowe powinny być wyrzucane zaraz po zdjęciu. Niektóre maseczki nadają się do prania. Trzeba to jednak zrobić w odpowiedni sposób poprzez użycie gorącej wody oraz detergentów.

Czy noszenie maseczki daje 100% gwarancję?

Niestety nie. Nic nie daje 100% gwarancji, że nie zarazimy się wirusem. Poza noszeniem maseczki musimy pamiętać o innych rzeczach, które zwiększą naszą ochronę. Są nimi:

  • częste mycie i dezynfekcja rąk
  • dezynfekcja pomieszczeń w których przebywamy
  • zachowywanie bezpiecznej odległości od innych osób np. podczas rozmowy
  • unikanie miejsc, w których przebywa wiele osób

Pamiętając o tych rzeczach zwiększamy szanse na to, że nie zostaniemy zarażeni niechcianym wirusem. Zwiększa również szanse na to, że sami nie zarazimy wirusem innych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *