Bo biegać może każdy!

Bo biegać może każdy!

Bieganie to jedna z podstawowych form sportu, jaką może uprawiać dosłownie każdy. Celem jej jest m.in. zwiększenie wydajności naszego organizmu, jak i poprawienie oddychania,. A także wzmocnienie dolnych partii mięśniowych oraz mięśni kręgosłupa. Bieganie z samego założenia wydaje się być bardzo proste i przyjemne, jednakże nie jest to do końca zgodne z prawdą. Każdy początkujący biegacz powinien wyrobić w sobie pewne nawyki, które zapewnia jego treningowi wygodę oraz efektywność.

Poprawne nawyki związane z bieganiem

Pierwszy z nich jest właściwe obuwie. To kluczowa sprawa, gdyż obuwie dba o nasza stopę będąca podstawą tego sportu. Musi być ono wykonane z materiału, który nie dopuści do przegrzania stopy, czyli będzie dobrze przeprowadzał powietrze. Uchroni nas to przed licznymi pęcherzami oraz innymi problemami skórnymi. Kupno obuwia to nie lada wyzwania, gdyż sama stopa podobnie jak reszta naszego ciała wraz z upływem dnia się zmienia. Innymi sowy może się lekko zwiększać lub zmniejszać. Zaleca się więc by kupować buty pod wieczór, gdy stopa jest największa i by zawsze przyjmować o pół numeru za duże, dzięki czemu podczas przesuwania się nie będzie nas uwierało. Drugą istotną kwestią jest wybór miejsca do biegania. Teoretycznie możemy biegać gdzie chcemy, lecz nie zawsze jest to dobre dla naszego organizmu.

Najlepszym rozwiązaniem jest bieganie po miękkich ścieżkach (unikajmy asfaltu i chodników). Nawet mając sportowe buty przygotowane do takich wyzwań może to się skończyć kontuzjami stawów. Kluczowe jest także nie bieganie po tartanie. Jest to nawierzchnia na stadionie, która przeznaczona jest do butów z kolcami. Dla nas może tylko wyrządzić krzywdę. Ostatnia kwestią jest moment, kiedy powinniśmy biegać? Tutaj już wszystko zależy od nas samych. Jedyne o czym powinniśmy pamiętać, to to by nie biegać do 2h po posiłku, gdyż skończy się to nie tylko złym samopoczuciem. No i pozostał jeszcze ostatni (kluczowy) aspekt – biegajmy truchtem, to da nam najlepsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *